Druhy cvičení

BODY & MIND lekce

JÓGA s prvky IYENGARA

* nízká náročnost

Iyengar jóga je v současnosti nejznámější a metodicky nejpropracovanější systém jógy, pojmenovaný podle indického učitele B.K.S. Iyengara (1918 - 2014). Cvičení Iyengarovy jógy se vyznačuje důrazem na techniku (přesností provedených ásan), delším setrváním v ásaně (výdrží) a logickou návazností pozic. 

Typickým prvkem Iyengar jógy je používání různých pomůcek, například dřevěných či molitanových bloků, pásků, lan, válců či židlí. Pomůcky umožňují cvičícím zaujímat pozice přesněji a setrvávat v nich delší dobu, tak aby z ásany mělo tělo užitek nejen na fyzické, ale i orgánové a mentální úrovni. 

Učitel během lekce dává mnoho detailních slovních instrukcí, které pomáhají nejen tělo správně nastavit, ale vedou studenta i k hlubšímu poznání sebe sama.

Vhodné pro všechny (i pro muže).

JÓGA pro těhotné

* nízká náročnost

Jóga pro těhotné nebo gravid jóga je určena nastávajícím maminkám, které překročily první trimestr gravidity a jejichž těhotenství není rizikové. Jiný stav bezpochyby patří k těm nejsilnějším obdobím v životě ženy. Je obdobím celého řetězce změn nejen na úrovni těla, ale i emocí a mysli. 

Gravid jóga se od obyčejného kondičního cvičení s těhotnými liší v tom, že svým záběrem přesahuje "pouhou" přípravu na porod. Jóga pro těhotné učí maminky porozumět změnám dějícím se v jejich těle, zbavuje je bolestí zad a kloubů, otoků, zlepšuje cirkulaci krve v pánvi i dolních končetinách, zlepšuje trávení, učí je správně dýchat a relaxovat. 

Klasické pozice jsou přizpůsobeny fyzickým potřebám a možnostem budoucích maminek, hlavní důraz je kladen na bezpečné provádění pozic, nácvik dýchání, koncentrace a uvolnění.

Vhodné pro těhotné od II. trimestru.

PILATES 

* nízká až střední náročnost 

Pilates je metoda tělesného cvičení, která byla vyvinuta Josephem Pilatesem. Nejedná se o často zmiňované "válení na podložce", ale jde o systém 34 propracovaných cviků, přičemž právě cvičení pilates je celosvětově dlouhodobě oblíbené jako funkční. Lekce má svá pravidla, která Vás naučím.

Mezi přínosy pilatesu patří zejména posílení svalů (břicha, zad, paží a stehen) bez mohutného nárůstu svalové hmoty. Vedle toho cvičení zahrnuje i zlepšení koordinace, flexibility a pohyblivosti kloubů a páteře. 

Nevhodné pro: těhotné od III. trimestru.

PILATES pro zdravá záda

* nízká náročnost 

Lekce pilates pro zdravá záda vychází z principů pilatesu, relaxačních a posilovacích cviků v oblasti břišních a zádových svalů, tzv. hlubokého stabilizačního systému. Cílem cvičení je odstranění svalových dysbalancí, zlepšení svalové koordinace, síly a flexibility. Jde nám o zdravá bezbolestná záda. Posilujeme ochablé a protahujeme zkrácené svaly, rozhýbeme "zatuhlé" klouby, cvičení pomáhá obnovovat správné držení těla a rovnováhu. Během lekce využíváme různých pomůcek. 

Vhodné pro všechny.

PILATES INTERVAL

*** Vyšší náročnost 

Pilates Interval je lekce vhodná pro pokročilejší pilatesky, neb zahrnuje další skupinu cviků s vyšší obtížností. Nezbytným předpokladem je pochopení základních principů pilatesu - brániční dýchání, neutrál/imprint pánve a páteře, přesnost a kontrola pohybu a uvědomění si středu svého těla.

Cvičenky, které mají alespoň základní zkušenost a zvládají jednotlivé pozice bez obtíží, mohou na tuto drsnější variantu dorazit. 

Nevhodné pro: začátečníky, těhotné od II. trimestru.

PILANETIKA

** Střední náročnost 

Tento druh cvičení vznikl kombinací lekcí pilates a kalanetiky. Díky propojení principů a pozic pilatesu současně s opakovaným pulsováním z kalanetiky je cvičení ideální pro rýsování postavy v intenzivní práci, ale i pro uvolnění a protažení svalových vláken, která byla namáhána.

Oproti klasické kalanetice jsou vybírány lehčí pozice v menším počtu pulsování s následným zapojením dynamického  pohybu a uvolnění z lekcí pilatesu.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru.

KALANETIKA

*** Střední až vyšší náročnost 

Cvičení vyvinuté pod jménem paní Callan Pinckneyové (Callanetics) je unikátní. Využívá přesné polohy těla k izolování specifických svalových skupin a krátkými a silnými stahy nutí svaly k intenzivní práci. Výsledek je vidět velmi brzy.

Při kalanetice se dodržují základní principy, mezi něž patří stabilizace trupu, neutrál pánve/páteře, správné dýchání, koncentrace, plynulost, pulsování a držení těla. Oproti původní sestavě se v moderní kalanetice posilují svaly celého těla.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru, osoby s kardiovaskulárními problémy a začátečníky.

CVIČENÍ NA MÍČÍCH

* Nízká náročnost 

Zdravotní cvičení je zaměřeno na zlepšení svalové koordinace, protažení zkrácených svalů, odstranění svalových dysbalancí a zároveň na zlepšení držení těla a posílení hlubokého stabilizačního systému páteře. 

Jsou zde využívány účinné kombinace kompenzačních cviků sloužících k odstranění bolesti v oblasti zad, šíje, kloubů a svalů. Jedná se o fyzicky méně náročnou lekci se zaměřením na přesné a plynulé provádění cviků zakončené příjemnou relaxací.

Toto cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, pro osoby se sedavým zaměstnáním, pro ty které trápí bolesti zad a kloubů, ale také slouží jako účinná prevence vzniku poruch pohybového aparátu. Během cvičení využíváme různé pomůcky jako jsou velké míče, overbally, ovobally, therabandy a jiné.  

Vhodné pro všechny.

Rytmické BODY & MIND lekce

BALANČNÍ CVIČENÍ

** Střední náročnost

Lekce balančního cvičení spojuje posilovací, protahovací a uvolňující cviky. Spojení různých technik cvičení jako jsou jóga, pilates, balet a strečink, zajistí celkové zlepšení kondice a vyváženost svalových skupin po celém těle. Cvičení je zaměřené protažení a posílení problematických svalů, zpevnění středu těla, odbourání stresu, redukci bolesti v zádech a zeštíhlení postavy. Při cvičení využíváme různých pomůcek. Cvičení je vhodné pro každého, kdo si chce zlepšit kondici.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru.

KARDIO KALANETIKA

*** Střední až vyšší náročnost 

Nová lekce, která posouvá tradiční kalanetiku  na vyšší úroveň. V propojení prvků kalanetiky do  rytmické hudby vzniká kardio kalanetika, při které se navíc oproti klasické kalanetice spalují kalorie

Cílem cvičení je intenzivní rýsování problémových partií (hýžďě, stehna, břicho, paže) při zachování principů kalanetiky, tedy statického posilování s intenzivními pulsy. Při lekci se zvlášť posilují specifické svalové skupiny a krátkými a silnými stahy nutí sval k usilovné práci.

Klientkám doporučuji mít za sebou pár lekcí kalanetiky a pilatesu, než toto cvičení navštíví. Je důležité ovládat základní principy kalanetiky, neutrál pánve/páteře, správné dýchání, plynulost a držení těla.

Nevhodné pro: začátečníky, těhotné od II. trimestru a klientky s kardiovaskulárními problémy.


KARDIO PILATES

*** Vyšší náročnost 

Kardio pilates je svižnější typ lekce na rychlejší rytmickou hudbu. Cvičení čerpá ze základních technik a pozic pilatesu a baletu, zlepšuje se flexibilita a pohyblivost kloubů a páteře, rovnoměrně se posilují a protahují svalové skupiny, odbourává se stres a v neposlední řadě dochází k redukci tukových tkání a zlepšení kondice

Lekci doporučuji těm, kteří za sebou mají minimálně 20 lekcí pilatesu a dovedou správně kontrolovat svůj pohyb. 

Nevhodné pro: začátečníky, těhotné od II. trimestru a klientky s kardiovaskulárními problémy.

AEROBNÍ & FITNESS cvičení

ZUMBA FIT

** Střední náročnost 

ZUMBA FIT je inspirována původní lekcí ZUMBA, ze které čerpá výhradně taneční a latinskoamerické rytmy. 

Při tomto cvičení se pěkně zapotíte! Celých 35 minut v jednom tempu tančíte a tančíte. Střídají se různé rychlostní stupně hudby. Tento intervalový trénink má za cíl zvýšení kondice, vyplavení endorfinů a spalování tukových buněk.

Po taneční částí následuje zpevňování těla ve stoji. V několika sériích posílíme hýždě, stehna, core a paže, a to stále na latinskoamerickou hudbu ;-) Hodina je vhodná i pro začátečníky. S sebou si přineste pohodlnou sálovou obuv.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru, osoby s kardiovaskulárními problémy.

CORE trénink

** Střední náročnost 

Cvičení kombinuje kondiční a silový trénink, při kterém se aktivují hluboké svaly trupu, tzv. CORE (bránice, příčný sval břišní, vnitřní šikmé svaly břišní, multifídy a svaly pánevního dna). Při vhodném a technicky správném držení těla se svaly CORE zapojují, což má za následek zlepšení svalové rovnováhy a součinnosti svalů, stabilizaci a zdokonalení funkční síly, prevenci bolesti zad aj.

Lekce se skládá z 10 minut zahřátí, 40 minut hlavní části a 5 minut strečinku. Hlavní část je proporcionálně rozdělena na posilování CORE současně s problémovými partiemi (povrchové břišní svaly, hýždě, zadek). Cvičení je vhodné pro všechny bez ohledu na věk a kondici.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru.

PEKÁČ & ZADEK

*** Vyšší náročnost 

Lekce pekáč & zadek je náročnější typ cvičení na rytmickou hudbu vhodný pro pokročilé klientky, kteří zvládají kontrolovat svůj pohyb a plynulý dech. 

Cvičení trvá 55 minut, z toho je 10 minut věnováno zahřátí, 40 minut "hardcore" posilování a zbylých 5 minut uvolnění svalů. Hlavní část zpevňování je proporcionálně rozdělena mezi břicho a zadek 1:1.

Takže 20 minut se posilují nohy ve stoji i na podložce (velký, střední a malý hýžďový sval, kvadricepsy, abduktory a adduktory stehen) a dalších 20 minut se vhodnými cviky formuje pekáč buchet (přímý, šikmé vnitřní a vnější, příčný sval břišní). Prostřednictvím tohoto cvičení docílíme břišního pekáče a sexy nohou :-).

Nevhodné pro: začátečníky, klientky trpící bolestmi páteře a těhotné ženy.


TABATA 

*** Střední až vyšší náročnost 

Tabata je efektivní a náročná metoda intervalového tréninku, která vznikla podle japonského lékaře I. Tabaty. Cílem cvičení je zvýšení fyzické kondice, síly a dynamiky pohybu v technicky správném provedení cviku. Je jednoduchá, ale zároveň opravdu náročná :-) 

Různé svalové partie se kombinují cvikem v 8 sériích. Každá série se cvičí 20 vteřin, 10 vteřin se odpočívá a pak celé 7 krát znova. 

Lekce se skládá z 10 minut zahřátí, 40 minut TABATY a 5 minut strečinku. Cviky jsou vhodně vybrány na posílení svalových partií celého těla (hýždě, stehna, břicho, core, paže).

Nevhodné pro: těhotné ženy, začátečníky a klientky s kardiovaskulárními problémy.

KARDIO & POSILKO

** Střední náročnost

Kardio & posilko je komplexní lekce střídající aerobní a posilovací sekce. Je to zábavné cvičení při motivující rytmické hudbě zapojující všechny problémové partie. Zahřátí vychází ze základních cviků jako jsou dřepy a podřepy, výpady, unožování a poskoky. V další části tréninku se posilují hýždě, stehna, břišní pekáč, paže a jiné svalové partie.

Cílem cvičení je posílení ochablých svalů, protažení zkrácených svalů a redukce tukové tkáně. Na lekci se cvičí jak s vlastní vahou těla, tak i s cvičebními pomůckami (gumy, míčky, čočky, fazole aj.).

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru a osoby s kardiovaskulárními problémy.

SLAJDY

** Střední náročnost 

Cvičení na klouzavých podložkách neboli "slajdech" je nová forma tréninku s vahou vlastního těla. Toto cvičení zvládne každý, lze uzpůsobit náročnost jednotlivých prvků.

Klouzavé podložky jsou perfektní pomůckou k posílení svalů dolních končetin, paží a hlubokého stabilizačního systému (core). Zpevníte hýždě, zredukujete boky, vytvarujete si vnitřní a vnější stranu stehen a vyrýsujete břišní svaly.

Na slajdech se cvičí jak mimo podložku, tak i v kombinaci s podložkou a dalšími pomůckami.

Cílem cvičení je zlepšení koordinace pohybu a stability těla.

Nevhodné pro: klientky trpící bolestmi páteře a těhotné od II. trimestru.

KRUHÁČ

** Střední náročnost 

Kruháč neboli kruhový trénink je intenzivní intervalový trénink v podobě střídání několika stanovišť. Je to ideální forma cvičení pro všechny, kteří chtějí cvičit synchronně dle lektora na příjemnou dynamickou hudbu. Cílem cvičení je zlepšení síly, vytrvalosti a kondice.

Skladba lekce se dělí na 10 minut zahřátí, 40 posilování na stanovištích a 5 minut strečinku. Hudba působí jen jako kulisa a každý cvičí dle svého tempa v co nejpreciznější technice. Není to o rychlosti, ale o přesném provedení cviku.

Během tréninku se využívají různé pomůcky jako expandery, míče, činky, balanční podložky a další.

Nevhodné pro: těhotné od II. trimestru.